Skip to main content

Yargıtay Dosya Sorgulama

Günümüzde vatandaşların yapacakları işlemlerden pek çoğu, artık gelişen ve genişleyen hizmetler sayesinde oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Gelişen hizmet anlayışında devlet kurumları da bulunmaktadır. Vatandaşlar artık eskiye göre çok kolay ve pratik yöntemlerle beraber Yargıtay dosya sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar.

Yerel mahkemelerin vermiş olduğu kararların tekrar incelendiği bir üst kurul olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Davası yapılmış olan tüm mahkemelerin kararını veren Yargıtay, her mahkemenin dosyalarını ayrı ayrı incelemekte ve doğru kararların alındığını teyit etmektedir.

Yargıtay’ın hakkında bulunan dosyalarını görebilmeniz adına Yargıtay Dosya Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olmaktadır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, yerel mahkemelerden gelen dosyalar öncelikle belli başlı kriterler çerçevesinde ayrılmaktadır ve inceleme süreci bu şekilde başlamaktadır.

Her dosya için inceleme süresi farklılık göstermektedir. Ülkenin her bölgesinden gelen dosyaların incelemeleri dönemsel olarak vatandaşların bilgi alabilmeleri adına internet üzerinden sunulmaktadır.

Yargıtay dosya sorgulama işlemini yaparak, Yargıtay tarafından incelenmiş olan dosyalarında durumun ne olduğunu net olarak öğrenmek isteyen vatandaşlar aradıkları bilgiye net olarak ulaşabilmektedirler.

Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemleri

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlam.html adresi üzerinden Yargıtay’ın daire bilgilerinin girilmesi yöntemiyle vatandaşlar internet yoluyla dosya sorgulamalarını gerçekleştirebilmektedirler.

Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileriyle Sorgulama

İnternet yöntemiyle sorgulama yapacak olan vatandaşlar Cumhuriyet Başsavcılığı bilgilerini girmeleriyle beraber de Yargıtay’da bulunan dosyaları hakkında bilgi sahibi olabilirler.

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlamSavcilik.html adresi sorgulamaya giden uzantıdır.

İlk Derece Bilgileriyle Sorgulama

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlkDereceIlam.html linkine tıklayarak açılan sayfada gerekli olan bilgilerin doldurulmasıyla beraber dosya sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesinin üzerinden vatandaşlar yapacakları dosya sorgulama işlemlerinin yanı sıra İlam Sorgu ve Tebliğname Sorgulama işlemlerini de rahatlıkla yapılabilirler.

Yargıtay dosyasını sorgulayan vatandaşlar, Yargıtay’a gitmiş olan dosyalarını öğrenebildikleri gibi süreçten ve durumdan haberdar olmaktadırlar.

Gelişen teknolojiyle birlikte vatandaşlar artık günlük hayatlarında hiçbir aksama olmadan sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmekte ve bununla beraber olarak zamanlarını daha iyi değerlendirebilmektedirler.

Hızlı ve kolay şekilde internet yoluyla yapılan sorgulamalar resmi site adresinden yapıldığından dolayı aynı zamanda oldukça güvenilirdir. Vatandaşların dosyaları hakkında akıllarına takılan her soru sorgulama işlemi yapılarak giderilmektedir.

Ayrıca sitemizden kota sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir