Skip to main content

Sigorta Sorgulama

Sigortalı işte aktif olarak çalışmakta olan ya da emekli olanların sigorta sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yapılacak sorgulamayla birlikte vatandaşlar işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilmelerinin yanı sıra akıllarında bulunan soruların yanıtını da bulabilmektedirler.

Sigortası aktif olarak bulunan vatandaşlar devletin sağlamış olan farklı avantajlardan yararlanabilme olanağına da sahip olmaktadırlar.

Sigortalı olarak çalışma tarihi baz alınarak ne kadar süreyle birlikte sigortalı olarak çalıştığını öğrenmek isteyen vatandaşlar yapacakları sorgulamayla birlikte bu bilgilere ulaşabilmektedirler.

Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda farklı bölümlere ayrılmış olan sigorta sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulmuş olan resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

İnternet sitesi üstünde vatandaşlar yapacakları işlemlerde sorun yaşamaları halinde SGK’ya başvuruda bulunabilirler.

Sigorta Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kimlik Bilgisiyle Sorgulama

Sigorta bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, kendilerine en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu’na gittikten sonra görevliye sigorta sorgulama işlemleri için talimat vererek sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Vezne görevlisi TC kimlik numaranızı kullanarak sorgulama işlemini kısa sürede gerçekleştirerek almak istediğiniz bilgileri sizlere detaylıca sunarak aklınızdaki soruları yanıtlayacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeye vakit ayıramayacak durumda olanlar ve oldukları yerden hızlı sorgulama yapmak isteyenler ise E-SGK adresinden internet yoluyla sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden TC kimlik numarasıyla sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet ile Sigorta Sorgulama

Devlet üzerinden sorgulama işlemi ve bilgi alma işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlayan E-Devlet sistemi vatandaşlara sigorta sorgulama işlemlerini yapabilmeyi de beraberinde getiriyor.

Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışan veya sigortadan emekli olan vatandaşlar E-Devlet üzerinden sorgulamalarını kolaylıkla yapabilme avantajına sahip olmaktadırlar.

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkinden sorgulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilecek olan vatandaşlar öncelikle E devlet hesaplarına giriş yapmalılardır.

Vatandaşlar hesaplarına giriş yapmalarının ardından kendilerine ait sigorta bilgilerine linkten ulaşabilirler. E devlet sistemi hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de hayatınızın her anı içerisinde sizin için gerekli olan sigorta sorgulamayı yapabilmeye olanak sağlamaktadır.

E devlet üzerinden sorgulamanızı yapmanızın bir diğer avantajı da internete bağlı olduğunuz her cihazdan sorgulamanızı gerçekleştirmeniz olacaktır. Bilgisayar üzerinden olduğu gibi mobil cihazlarınızdan veya tabletlerinizi kullanarak kolaylıkla bilgilerinize erişebilirsiniz.

SGK Sorgulama adlı konumuzu okumayı unutmayın. Burada sizler için hazırlanmış yararlı bilgiler yer alıyor

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir