Skip to main content

Plaka Sorgulama

Plaka sorgulama işlemlerinin yapılması özellikle ikincil el otomobil alım-satım işlemlerinde önemli bir yere sahip olmaktadır.

Hem alacağınız otomobilde hem de satacağınız otomobilde plakadan borç, ceza veya rehin olup olmadığını öğrenebilmeniz mümkün olmaktadır.

Otomobiller rehin, ceza ve borca sahiplerse eğer alış-satışı noterden gerçekleştirilememektedir. Plaka sorgulama işlemi bu noktada büyük bir önem kazanmaktadır. Araçla ilgili olan tüm detaylara plakadan ulaşabilmek oldukça kolaydır.

Sorgulama yapmanızın ardından üzerinde herhangi bir olumsuz durum bulunduran araç işlemleri için notere gidildiği takdirde noter öncelikle aracın içinde bulunduğu durumların kaldırılmasını istemektedir.

Araç temiz olarak gözüktüğünde işlemler kolaylıkla yapılacaktır.Notere alım-satım işlemleri için gidecekseniz ve kapıdan geri dönmek istemiyorsanız kesinlikle plaka sorgulama işlemlerini notere gitmeden önce yapmanız gerekmektedir.

Plaka Sorgulama Yöntemeleri

Emniyet Genel Müdürlüğü Aracılığıyla Plaka Sorgulama

Ücretsiz olarak plaka sorgulaması yapabilmenize olanak sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, eğer size yakın bir mesafede veya yolunuzun üzerindeyse kolaylıkla isteğinize ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi ile Plaka Sorgulama

E-Devlet vatandaşların pek çok ihtiyacını hızlıca karşıladığı gibi vatandaşlara plaka sorgulama yapabilme olanağını da beraberinde getirmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-genel-mudurlugu linki üzerinden araç hakkında plakadan bilgi almak isteyenler yapacakları işlem türünü seçerek hızlı bir şekilde sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

E devlet üzerinden işlem yapacak olanların e devlet hesabı bulunmaları gerekmekte ve sistemden sorgulama yapabilmek için hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir.

SMS Yöntemi ile Plaka Sorgulama

Plaka sorgulamaya olanak tanıyan yöntemler sayesinde araç hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir. Plaka sorgulamanın en kolay ve en hızlı yöntemlerinden birisi de SMS yöntemidir.

Yerinizden bir adım bile atmadan aracın daha önce değişen parçası var mı yok mu, aracın kazası var mı veya araç çalıntı mı gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Aracın hasarının olup olmadığını plakadan öğrenmek istiyorsanız aracın plaka numarasını büyük harflerle ve bitişik olacak şekilde yazarak 5664’e SMS göndererek cevaba ulaşabilirsiniz.

Araç üzerinde değişen parçalar var mı diye merak ediyorsanız ‘PARCA PLAKA (Araç plaka no)’ yazarak ve 5664’e SMS olarak gönderebilirsiniz.

2.el araçlar için plakadan tüm detayları öğrenmek için ‘DETAY PLAKA
(Araç plaka no)’ yazarak 5664’e gönderebilir bununla beraber aracın modelinden son sahibine kadar olan bilgilerin tamamına ulaşabilirsiniz

Ayrıca sitemizden turkcell fatura sorgulama işlemlerinizi yapabileceğinizi unutmayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir