Skip to main content

KYK Borç Sorgulama

Üniversiteye yeni başlamış olan veya üniversite hayatına aktif olarak devam eden öğrencilerin haliyle farklı şekillerde harcamaları olmaktadır. Özellikle kendi şehri dışında üniversiteye yerleşmiş olan öğrenciler için yaşam şartları daha farklı olmaktadır.

Milyonlarca öğrencinin de farklı şehirlerde öğretim hayatlarına devam etmeleriyle birlikte devlet de öğrencilerin masraflarını karşılamak adına KYK kredisi sağlamaktadır.

KYK ödemeleri öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılayabildiği gibi daha farklı ihtiyaçları da karşılayabilecek miktarda verilmektedir.

Üniversite hayatı boyunca KYK ödemelerinden faydalanan öğrencilerin eğitim hayatları bittikten sonra aldıkları desteği geri ödemektedirler.

Tc Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama

KYK borç sorgulama işlemi yapacak olan kişilerin eğitim durumlarının ne olduğu oldukça önemli bir noktada bulunmaktadır. Borç sorgulama durumlarında eğer öğrenci eğitim hayatına devam ediyorsa öğrenciye ait borç gözükmemekte ve bu da yanıltıcı olabilmektedir.

Borç sorgulama işlemini üniversite hayatı tamamlanmış olan öğrencilerin yapması doğru olacaktır.Üniversitelerin lisans ya da önlisans programlarından mezun olan öğrenciler, eğitim hayatlarının bitmesinin ardından 2 sene sonra KYK borçlarını ödemeye başlamaktadırlar.

Lisans öğrencileri eğer lisans eğitimlerini tamamlamalarının ardından hemen master yaparlarsa borçlarını 4 sene sonra ödemeye başlamaktadırlar.

Lisans ve master programlarını bitirmiş olan öğrenciler, doktora eğitimine devam etmeleri durumunda doktora eğitimlerini tamamlamalarının ardından geçen 2 sene sonra KYK borçlarını ödemeye başlayabilmektedirler.

KYK borcuna sahip olan tüm öğrencilere KYK borçlarını ödemeleri adına Kredi Yurtlar Kurumundan geri ödeme planı gönderilmektedir. Geri ödeme planına göre üçer aylık dönem içerisinde borçlar ödenebilmektedir.

KYK borç sorgulama işlemini e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilir ve bununla beraber geri ödeme planı gibi detaylara da ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama linkinden KYK borcunuzun durumunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden KYK borç durumunuzu sorgulamak adına öncelikle hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Hesabınıza yaptığınız girişin ardından KYK öğrenim ve katkı kredisi borçlarınızı eksiksiz bir şekilde görebileceğiniz gibi ödemelerinizi de bu sayede zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Zamanında gerçekleştirilen ödemelerle beraber ekstra olarak maliyetlerle karşılaşmazsınız. Borcun gecikmesi durumunda ise Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmiş olan şartlara göre ‘gecikme faizi’ uygulanmaktadır. Gecikme faizi ödenecek taksit aksatıldığında üzerine eklenecek şekilde oluşturulmaktadır.

Sitemizdeki numara sorgulama konusunu okumayı unutmayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir