Skip to main content

Domain Sorgulama

İnternet üzerindeki alan adları domain olarak tanımlanmaktadır. Domainler, bir internet sitesine kullanılan isimlerdir. Siteler bireysel veya kurumsal olmak üzere farklı domainlere sahip olmaktadırlar.

Yeni domain almak için belli bir ismi tescil etmek gereklidir.Domaini satın almak için erken hareket edilmesinde büyük bir yarar vardır zira domaini sizden farklı kişiler de tescil edebilmektedir.

Domaini aldıktan sonra sitenin oluşturulması takip eden adımlar olmaktadır. Tescillemek istediğiniz alan adının yani domainin boşta olup olmadığını öğrenmek için ise domain sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Domain Satın Alma

Domain sorgulama işlemini gerçekleştirmenizin ardından domainin boşta olduğunu görmenizle beraber domaini kendi üzerinize veya firma üzerine tescil edebilirsiniz.

Standart olarak bir domain 1-10 yıl arasında tercihinize göre değişkenlik gösteren zaman zarfı arasında tescil edilebilmektedir.

Domaini satın alırken uzantısını seçebilmeniz de mümkündür. Dünya çapında en çok kullanılan uzantı .com uzantısı olduğu gibi sırasıyla .net, .org, .tv gibi domain uzantıları da mevcuttur.

Domain satın alma işlemlerini gerçekleştirmek adına domain sağlayıcı sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Öncelikle servis sağlayıcı siteler üzerinde bir üyelik oluşturmanız gerektiği gibi ardından domaini sorgulayabilir ve sorguladıktan sonra satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek olarak https://tr.godaddy.com/domains/domain-name-search linki üzerinden domain sorgulama işleminizi kolaylıkla hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Karşınıza gelen sayfa üzerinden alan adı aramasını isim ve uzantıyı yazarak ayarlayabilirsiniz. Dünya çapında domain sağlayıcısı olarak bu GoDaddy üzerinden satın alma işlemlerinizi gerekli olan bilgileri girdikten sonra yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Türk domain sağlayıcıları üzerinden de kullanıcılar bireysel olarak veya kurumsal olarak domain hizmeti satın alabilirler.

Bireysel olarak yapılacak olan domain kayıt işlemlerinin hiçbirinde belge gerekmezken firma için yapılacak kurumsal kayıtlarda ise domain sağlayıcıları belge istemektedirler.

Domain Fiyatları

Domain fiyatları sağlayıcılara göre değişkenlik gösterdiği gibi aynı zamanda satın alınacak domain uzantısına göre de değişkenlik göstermektedir.

Bazı sağlayıcılar dolar para birimiyle hizmet sağladıkları gibi Türk siteler genel olarak TL para birimiyle müşterilere hizmet sunmaktadırlar.

Ortalama olarak domain fiyatları 25 TL seviyesinde olduğu gibi sağlayıcılar zaman zaman indirim fırsatlarını da müşterilerine sunmaktadırlar.

Sitemizdeki diğer yazıları inceleyerek elektrik borcu sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgi alabilir isterseniz kota sorgulama konusuna bakabilir ve internettten kota sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir